"Consistency is the last refuge of the unimaginative.", Oscar Wilde
"Probably the best wish for a dreamer: Be underestimated", 잫읻 젤지옥루
RSS icon Home icon
 • iPhone’da Televizyon İzlemek ve İzletmek

  Posted on September 8th, 2009 Cahit Crcioglu No comments

  3G’nin de Türkiye de kullanılmaya başlamasıyla, özellikle GSM şirketleri mobil televizyon hizmeti vermeye başladılar. Ne yazık ki iPhone’da nasıl yapacaklarını henüz çözememiş olacaklar ki, televizyonun izlenemediği nadir cihazlar arasında şu anda iPhone da bulunuyor.

  Bu yazı kimler için?

  • iPhone larından televizyon izlemek isteyen kullanıcılar için.
  • iPhone’a uygulama geliştiren kişiler ve firmalar için.
  • iPhone da televizyon kanallarını canlı olarak izletebilmek isteyen firmalar için.

  Bu yazı ne için?

  Yukarıda sıralananlar için, doğru bilgilendirilmeleri ve mağdur olmamaları için.

  iPhone'da televizyon izlemek


  iPhone’da televizyon izlemek mümkün mü? (canlı yayın)

  İnternete yayınlarını veren ve örneğin Windows Media Player ile izlenebilmesini sağlayan ( ama bununla kısıtlı da kalmayan ) televizyon kanalları ( ki şu aralar bir çok televizyon kanalı internet tarayıcısı üzerinden canlı yayının izlenmesine imkan veriyor ) iPhone üzerinden izlenebilir. İzlenebilir fakat yayın kaliteli bir yayınsa, takılmalar, yayını izlemek istemeyeceğiniz kadar rahatsız edici olacaktır. Bunun öncelikli sebebi Apple’ın iPhone içerisindeki bazı fonksiyonları gizli tutması. Yeni nesil iPhone 3GS modelinde ise, bu takılmalar oldukça azalabilir hatta hiç takılmadan izleme şansınız olabilir.


  Canlı yayın izlemek isteyen kullanıcılar meraklanmasın

  Yakın zamanda, televizyon uygulamalarının sayısı artacağı gibi, bu yazımda biraz sonra bahsedeceğim teknikle de yayın yapan pek çok kanal ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla iPhone kullanıcıları televizyonsuz kalmayacak!


  Televizyon yayını yapmak isteyen kanalların seçenekleri neler?

  • Kaliteyi ve yayın formatını basit tutup, yeni nesil iPhone3GS kullanıcılarını kendilerine hedef kitle olarak belirlerlerse hiç bir sorun yok. Özel bir şey yapmadan, standard yayınlarını iPhone’dan yine izletebilecekler. Fakat iPhone tarafındaki yazılım biraz daha emek isteyecektir. Dolayısıyla, iPhone’a yazılım yapan çözüm ortaklarına daha çok iş düşebilir.
  • Kaliteyi ve yayın formatını iyice basit tutup, mevcut iPhone3G kullanıcılarını hedeflerlerse, kısa takılmaları kabul ederek bir üstteki seçenekteki şekilde yayınlarını yine yapabilirler.

  Şu an için, yukarıda yazdığım yöntemlerin hiç birisiyle, (App Store’dan çekilebilecek) bir uygulama ile kaliteli ve takılmayan görüntüyle yayın yapamazlar. Peki “cam” gibi canlı televizyon yayınını iPhone ile izlemek hayal mi? Böyle bir yayın vermek hayal mi?

  Hayır.

  • iPhone OS 3.0 ile beraber gelen Apple tarafından kapalı kutu olarak tasarlanmış bazı servisler yardımımıza koşuyor. Bu durumda, iPhone OS3.0 işletim sistemi yüklü tüm cihazlara kaliteli video yayını yapmak çok kolaylaşıyor. Fakat unutulmaması gereken, iPhone’unu güncelleme alışkanlığı olmayan kişilerin bu hizmeti kullanamayabilecek olmaları. Bu yöntemin kullanılmasının avantajları:
   • Televizyon kanalları gurur duyabilecekleri bir görüntü kalitesi sunarlar.
   • Aracı firmalar para kazanır. (aracı firmalara avantaj)
   • Kompleks bir iPhone uygulaması gerekmez. Hatta yeni bir uygulamaya bile gerek kalmadan televizyon izlenebilir. Bu durumda bu projeyi gerçekleştirecek olan çözüm ortakları da daha az zaman ve emek harcarlar, haliyle televizyon kanalı daha az ücret öder.

    Dez avantajları ise:

   • Kullanıcı tarafına az yatırım yapılsa bile sunucu tarafına daha çok yatırım yapılması gerekecek. Bu projeyi yapan kişi ya da firmalara ödenen ücretten çok, projenin ilerlemesi için harcanacak veri transfer ücreti. Bu hizmeti veren yerler eğer az bir kullanıcı kitlesini hedefliyorsa,düşük bir rakam ile yayın yapabilirler. Fakat çok kullanıcıyı hedefleyen firmalar (televizyon kanalları), bir tür dijital yayıncılık yapacakları için (bir nevi youtube) bu trafiği kaldırabilmek için para harcamaları gerekecek. Bu noktada yeni bağımsız firmalar ortaya çıkarak, bu konuda çözüm ortaklığı önerebilirler. Teklif ettikleri ücretler, sözleşmedeki aynı anda kabul edilebilecek izleyici sayısı ve kesintisizlik süreleri de göz önünde bulundurularak uygun bulunurlarsa anlaşılabilirler. Bu durumda aradaki firma iyi hesap yapmamışsa batar. İyi bir hesap yapmışsa, güzel paralar kazanacaktır. Aynı anda çok kullanıcı girmeyecekse ve yayının kesintiye uğramadan sunulabilmesi önemli değilse, televizyon kanalının fazla para harcamaması gerekir, aksi taktirde aracı firma/çözüm ortağı, fiyatları gereğinden yüksek tuttuğu anlamına gelir.

  Sonuç

  • Eğer iPhone’unuz ile televizyon izlemek istiyorsanız, biraz sabredin.
  • Eğer zaten televizyon kanallarına benzer hizmet veren bir firmaysanız, biraz araştırmayla yeni yöntemlere de yatırım yapabilirsiniz ve ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz.
  • Eğer iPhone yazılımcısı iseniz, etraftan duyduklarınız sizi yıldırmasın, iPhone ile kolaca televizyon uygulaması hazırlayabilir ya da hazırlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.
  • Eğer TV yetkilisi iseniz, merak etmeyin, bütçenize uygun olarak böyle bir yayının verilmesini/böyle bir projenin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Profesyoneliz ve başka çareniz yok diyen firmalara hemen inanıp, hayallerinizden vazgeçmemelisiniz.
  • Eğer Turkcell, Avea, Vodafon gibi bir GSM şirketiyseniz, yaşadınız (: Tüm tv kanallarıyla anlaşarak ilgili yayını projenize dahil edebilirsiniz!
  • Bu arada, Digiturk’ün henüz bu tür uygulamalarla çıkmamış olması şaşırtıcı, Digiturk zaten web-tv projesine sahipken, biraz daha yatırımla onu mobile taşıyabilir. ( iPhonela sınırlı kalmadan )


  Tüm bu yazıları;

  • Uzun bir süredir yazılım sektöründe yer alan,
  • Sosyal medyayı takip eden,
  • Teknolojiyi takip eden,
  • iPhone’a uygulamalar yazan ve bu yazıda bahsettiğim yöntemlerle televizyon kanallarının iPhone üzerinde izlenebilmesini sağlayan bir uygulama da yazan,
  • Emeğe değer veren ve haksız kazanç sağlayabilecek kişilerden hoşlanmayan,
  • Sadece bildiği kadar konuşup, tahmin edebildiği kadar yorum yapan biris olarak yazıyorum.


  Leave a reply